GÜNÜMÜZÜN KISIR TARTIŞMALARI İÇİNDE GÖZDEN KAÇAN SORUN

23 Mart 2017 17:27
A
a

Dünya genelinde yaşanan ekonomik sorun, işsizlik, savaşlar, bombalı saldırılar, seçim çalışmaları derken, hayat devam ediyor. Bu tartışmalar arasında gözden kaçan bir gerçek var ki oda içilebilir su kaynakları. Bildiğimiz ama bilmekten kaçındığımız gerçek olan, içilebilir temiz su kaynaklarının tükendiği gerçeği. Yer yüzünün büyük bir bölümü sularla kaplı olmasına rağmen, sadece %2,5’i tatlı su kaynağıdır. Bu sularında 2/3’ü buzul yada daimi kar örtüsü halinde olan bir gerçek var. Sizce susuz yaşanabilir mi? Bu soru yıllardan beri aklımızda yer eden bir soru tabi ki susuz yaşanmaz, ama dünyada içilebilir temiz su kaynakları her geçen yıl azalmakta. Onun için, (1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 22 Mart tarihini "Dünya Su Günü" olarak ilan etti. İlk kez 1992'de Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda önerilen "Dünya Su Günü", gerek BM üyelerinin, gerekse diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasında teşvik olması amacıyla bu isme bir gün adamak anlamında oluşturuldu.
Her üç yılda bir toplanan ve 2009'da İstanbul'da düzenlenen Dünya su konseyi'nde katılımı artıran Dünya Su Günü, artan su  krizini, sosyal ve ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğini tehdit eden bir olgu olduğunu vurgular.)(vikipedi)
Son yıllarda dünya genelinde artan nüfus, sanayileşme ve küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği başta su olmak üzere tabii kaynakları olumsuz yönde etkilemektedir. Dünya’da kişi başına kullanılabilir su miktarı ülkelere göre değişirken Dünya nüfusunun üçte biri yani yaklaşık 2 milyar insan yeterli miktarda sağlıklı suya ulaşamıyor.
Canlı hayatın devamını sağlayan en değerli kaynak suyun ömrü ne kadar kaldı. Aslında araştırmalarıma göre bunun tam bir tarihi yok, araştırmacılar artan nüfusa  işaret ediyor ve doğal içilebilir su kaynaklarının az bir süre sonra hissedileceğini söylüyor. Bunlardan bir örneği de, Dünya koruma vakfının 2014 yılında hazırladığı rapor. Bu raporda,  
“WWF‘nin (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) 2014 yılında hazırladığı Türkiye’nin Su Riskleri Raporu‘na göre 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 40’ından fazlası su stresi çekecek” ifadelerine yer verilmekte. Ayrıca rapordaki verilere göre; son yüzyıl içinde dünya nüfusu üç kat büyürken su kaynaklarına talep yedi kat artmıştır. Şeklinde belirtilmekte.
 Peki insanoğlu susuz yaşayabilir mi, yaşarsa kaç gün yaşar? Evet insan vücut su oranı yeni doğan bebeklerde %70-90 arası, yetişkinlerde %50-60’ı bulmakta bir insan normal şartlarda 7 gün susuzluğa dayanabilmekte. Bu veriler aslında suya ne kadar ihtiyacımız olduğunu anlatmakta. Onun için yaşam kaynağımız olan su kaynaklarımıza sahip çıkmalıyız. Gereksiz yere suyumuzu harcamamalıyız, örneğin, günde ortalama üç defa dişlerimizi fırçalıyoruz, yaklaşık 2 dakika toplamda 6 dakika süren bu işlemde litrelerce su kaybı yaşanabilir onun için dişlerimizi fırçalarken suyu açık bırakmadan fırçalamalıyız. İlgili bakanlıklar, müdürlükler, belediyeler sürekli olarak su israfından kaçınılması yönünde çağrılar bulunmakta, su ile ilgili çalıştaylar düzenlemekte.
Geçtiğimiz günlerde yazdığım köşe yazımda Somali ve orada yaşanan kuraklık ve susuzluğunu, kaleme almıştım. Günümüz Afrika ölçeğinde hissedilen kuraklık sorunu, gelecek insanlık dünyasında, tüm kıtaları tehdit edecek bir sorun haline gelmesi mümkün görünmektedir. Evet bir çok ülke bu sıkıntı ile mücadele etmekte onların bu sıkıntıları elbette ki üzücü bir şey, Rabbim kimseyi açlık ve susuzlukla imtihan etmesin ama ortada bir hasta var, içilebilir su kaynakları, bu hastayı öldürmemek için suyumuzu bilinçli kullanmalıyız, bizden sonra gelecek nesillere doğal kaynaklarımızı aktarmalıyız. Çocuklarımızı, ailemizi, arkadaşlarımızı bilinçlendirmeliyiz, onlara suyun önemini aktarmalıyız diye düşünüyorum.
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
http://www.tarafsizim.com/harita.html
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

http://www.malatyadenizorganizasyon.com/