H. Mustafa Kılınç

Çocuk Eğitiminin Önemi

Çocuklar Allah'ın nimet ve ihsanıdır, en büyük ilahi bir emanettir. Bu emaneti ihmal etmek ise en büyük hiyanettir. Çocuk, ebeveyni için bir lütuftur.

28 Kasım 2016 13:58
A
a
Çünkü anne ve babalar Allah'ın narin, nazlı, tatlı ve cennet adayı sevimli yaratığına yaptıkları hizmet ve fedakarlık için aynı zamanda sevap kazanıyorlar ve çocuklarına baktıkları, yedirip içirdikleri için kendilerine sadaka oluyor, bu yüzden sevaba giriyorlar.
Küçük bir bebek, hele de insanın kendi çocuğu olunca eve ve aileye büyük bir huzur mutluluk ve neşe katıyor, ailenin temellerini sağlamlaştırıyor.
Her çocuk bir çiçektir. Çocuk masumdur, günahsızdır, çocuk bir süs, bir zinettir. Çocuk bir hazine, bir güzelliktir.
Geleceğini teminat altına almak isteyen her millet, sağa sola harcayacağı zaman ve enerji kadar bir kısım imkanları da yarının büyük insanları olacak çocuklarının yetiştirilmesine sarf etmelidir.
Rabbimize hakkıyla hamdedip şükredebilmenin gereği; çocuğu, Rabbini tanıyan, dinine ve insanlara faydalı, saygılı salih bir evlat olarak yetiştirmekten geçer.
Çocuk sahibi olmak yetmiyor: Onu iyi bir terbiyeyle yetiştirilmesi de önemlidir. Dünyaya getirmiş olmak yetmez. Dünyaya getirmekle iş başlamış oluyor. Çocuğu büyütmek kolaydır önemli olan onu yaratanın razı olabileceği şekilde eğitmektir. Bir hadislerinde Allah Resülü (S.A.V.) şöyle buyuruyor; "Her çocuk islam üzere doğar, anne ve babası onu ya yahudileştirir ya hıristiyanlaştırır veya mecusileştirir. (Müslüm,Kader 22,2658)
Bizler sağlığı bozacak zararlı hava, yiyecek, içecek ve giyeceklerden çocuklarımızı koruduğumuz gibi, aynı zamanda çocuğun fıtratında getirdiği islamı bozacak etkenlerden korumamız gerekir. Çocuğun en güçlü eğitimi aileden aldığı eğitimdir. Çünkü ailedeki eğitim 24 saat devam eder. Unutmamalıyız ki, yaşlıyken öğrenilenler, su üzerine yazılan yazıya benzer ama çocuk iken öğrenilenler mermer üzerine yazılanlar gibidir.
Anne baba olarak çocuklarımızdan sorumluyuz. Konuyla ilgili olarak Allah Resulü (S.A.V.) şöyle buyuruyorlar; "Hepiniz çobansınız ve hepiniz sürünüzden mesulsünüz. Amirler maiyetindekilerin muhafızıdır. Erkek ailesinin çobanıdır ve onlardan mesuldür. Kadın, kocasının evinde çobandır oda onlardan mesuldür." (Buhari,Ahkam 1, Cuma 11 / Müslüm, İmaret 20,1829 / Tirmizi, Cihat 27,1705)
Bir başka hadislerinde ise şöyle buyuruyorlar; " Hiçbir baba çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir bağışta bulunmuş olamaz" (Tirmizi Birr)
Bir ayet-i kerimede de şöyle buyuruluyor; " Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi; yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun." (Tahrim 6)
Bu ilahi emir gereğince her müslüman kendisini ve ailesini cehennem ateşinden korumak için, Allah'ın emirlerini yerine getirip, yasaklarından kaçınacak ve bunları çocuklarına öğretecektir.
Hz. Ömer (r.a.) Ya Resülallah! Nefislerimizi koruruz fakat ailemizi nasıl koruyabiliriz? demişti. Allah Resulü (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyuruyor; " Allah'ın sizi yasakladığı şeylerden onları nehy eder ve Allah'ın size emrettiği şeyleri onlara emrederseniz. Bu şekilde onları korumuş olursunuz."
Çocuklarını iyi yetiştiren kimsenin öldükten sonra da sevap defteri kapanmaz. Çocuklarımız bizim için imtihan sebebidir. Şu ayeti kerimede de; " Biliniz ki; Mallarınız ve çocuklarınız bir imtihan sebebidir ve büyük mükafat Allah katındadır." (Enfal 28)
" Doğrusu mallarınız ve çocuklarınız sizin için bir imtihandır, Büyük mükafat ise Allah'ın yanındadır." (Teğabün 15)
"Çocuklarınıza yedi yaşına geldiklerinde namaz kılmalarını emredin. (Ebu Davud, Salat 417)
Ailede kılınan namaz, çocuklar için çok önemlidir. Farz namazları camide kılmalı ama sünnetleri çocuklarında görüp örnek alacağını düşünerek evde de kılmalıdır.
Çocuğumu "doğru" yetiştireceğim demekten çok, çocuğuma nasıl yaklaşırsam onun için daha iyi bir ebeveyn olurum demelisiniz. Çocuğunuzun size saygılı olmasını istediğiniz kadar, sizde ona saygı göstermelisiniz. Bu vesilyle ona saygıyı öğretmiş olursunuz.
Ona yeterince zaman ayırın ve hoşgörülü davranmaya çalışın. Ona kendi düşüncelerini söyleme fırsatı tanıyın. Çocuğunun yanlışlarıyla fazlaca ilgilenmekten çok, doğrularını yakalamaya çalışın. Ona iltifatta bulunun, onure edin. Onu devamlı başkalarıyla kıyaslamaktan kaçının ve kendisini aşmasını sağlayın, aşağılamaktan kaçının.
Ona ilgi göstermekten kaçınmayın fakat aşırılığada kaçmayın. Ölçülü davranın. Hatalarını gördüğünüzde hemen suçlama yoluna gitmeyin. Yapması gerekenin ne olduğunu kırmadan söyleyin.
Onu övmekten kaçınmayın ama aşırıya kaçmayın. Toplum içinde onu asla suçlamayın, bunu yalnız olduğunuz zamanda güzel bir biçimde söyleyin.
Ebeveyn olarak, bir lokma bile olsa çocuklarımıza haram yedirmemek için büyük titizlik göstermeliyiz. Çocuklarımızdan birini diğerine üstün tutmak, çocuklar arasında kin, haset, kıskançlık ve düşmanlığa sebep olur.
Çocuklar arasında adaleti ve eşitliği sağlamak, anne babaların çocuklarına karşı görevlerindendir. Çocukları hayata hazırlamak, kendi ayakları üzerinde durabilecek eğitimi almalarını sağlamak ve daha çok örfi olarak hayırlısıyla onları, uygun eşler bulup evlendirmekte anne babaların çocuklarına karşı görevlerindendir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR
http://www.tarafsizim.com/harita.html
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

http://www.malatyadenizorganizasyon.com/